KONST / Litografier / Färglitografier 3478043
*
nr 347 8043
Färglitografier
4 st, Peter Dahl "dansställen" 222/375, [16615-18]
Följerätt
Utrop:
6.000 kr
Såld:
6.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 februari 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografier litografier
-
4165 Färglitografier
2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:33
-
4161 Färglitografier
2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Oramade lösa..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:41
-
4152 Färglitografier
3 st, Mikael Wahrby (f. 1952), Sverige. Kompositio..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:45
-
4162 Färglitografier
5 st, Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Svensk skärg..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:42
-
3030 Färglitografie..
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Svensk s..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:35
*
Färglitografier
nr 347 8043
Färglitografier
4 st, Peter Dahl "dansställen" 222/375, [16615-18]
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 6.000 kr |
Såld: | 6.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 februari 2005 |
- Budhistorik
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Rudolf Gowenius (1896-1960)
Gowenius föddes i Piteå 1896. Efter Tallbergs etsarskola på Konstakademien 1919-21 drog han till Europa för att arbeta med främst etsningar.
Oscar Dahl (1902-1966)
Målare som främst var anlitad som mönstertecknare och dekoratör vid Lidköpings porslinsfabrik samt vid Rörstrand 1943-1966.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografier litografier
-
4165 Färglitografier
2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:33 -
4161 Färglitografier
2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Oramade lösa..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:41 -
4152 Färglitografier
3 st, Mikael Wahrby (f. 1952), Sverige. Kompositio..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:45
-
4162 Färglitografier
5 st, Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Svensk skärg..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 20:42 -
3030 Färglitografie..
Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. "Svensk s..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 19:35